Tesla Hisselerindeki Artış Devam Ediyor

Tesla Hisselerindeki Artış Devam Ediyor

Tesla hisselerindeki artış pazartesi günü premarkette yüzde 7’den fazla artış gösterdi. Dünyanın en pahalı otomobil üreticisi Tesla, 2021’in dördüncü çeyreğinde 308.600 elektrikli araç teslim ettiğini ve önceki üç aylık rekor ve analist beklentilerini aştığını söyledi.

Tesla, şirketin 499.647 elektrikli araç bildirdiği ve ilk yıllık karını bildirdiği 2020’ye göre %87 artışla tam bir yılda 936.172 araç teslim etti.

2021 yılının üçüncü çeyreğinde araç teslimatları 241.300 adede ulaştı.

FactSet tarafından derlenen fikir birliği tahminine göre, Wall Street analistleri Tesla’nın dördüncü çeyrekte 267.000 adet ve 2021’de 897.000 adet sevk etmesini bekliyorlardı.

Tesla, daha pahalı Model S ve X araçları ile daha ucuz Model 3 ve Y araçları için tedarik modellerini bir araya getiriyor. Şirket, satışları veya üretimi bölgelere göre ayırmıyor.

Amiral gemisi Model S sedan ve Model X SUV gönderileri, Tesla’nın 2021’deki toplam gönderilerinin sadece %3’ünden azını oluşturuyordu. Model 3 ve Model Y teslimatları 2021’in son çeyreğinde toplam 296.850 ve tüm yıl için 911.208 oldu.

Tesla, Model 3 ve Model Y araçlarını California’daki Şanghay ve Fremont fabrikalarında üretirken, Model X ve S’yi yalnızca Fremont fabrikasında üretmektedir.

Tesla’nın 2021 AGM’sinde Elon Musk, yeterli mikroçip ve diğer belirtilmemiş parçaları almayı zorlaştıran tedarik zinciri sorunlarından yakındı.

Küresel koronavirüs pandemisinin ikinci yılında Tesla, Şanghay’daki ilk denizaşırı fabrikasında üretimi artırarak ve üretimi aşamalı olarak durdurmak için Fremont’ta yaptığı otomobillerde teknik değişiklikler yaparak araç sevkiyatlarını artırmayı başardı. 

Tesla Hisselerindeki Artış Devam Ediyor

Mayıs ayında Tesla, Kuzey Amerika’daki müşteriler için üretilen Model 3 ve Model Y araçlarındaki radar sensörlerinin kaldırıldığını duyurdu. Bu araçlar artık Tesla’nın trafiğe duyarlı hız sabitleyici veya otomatik şerit tutma gibi sürücü yardım özelliklerini çalıştırmak için kamera tabanlı bir sisteme güveniyor.

Musk, Tesla’nın otomobil satışlarını önümüzdeki dokuz yıl içinde yılda 20 milyona çıkarmak istediğini söyledi. Bu büyümeyi hedefleyen Tesla, bu yıl Austin, Teksas’taki yeni fabrikasında Model Y crossover üretimine başlamaya hazırlanıyor. Şirket daha sonra Almanya’nın Brandenburg kentinde başka bir fabrika açmayı planlıyor.

Tesla’nın Merkezi Teksas’a Taşınmıştı

Musk, geçtiğimiz ay 68,4 milyon takipçisi olduğu Twitter’da Giga Texas projesinin en az 20.000 doğrudan ve 100.000 dolaylı istihdam yaratacak 10 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu söyledi. Tesla, halka açık başvurulara göre şu anda devam etmekte olan Austin, Teksas fabrikasının ilk aşamasına 1,6 milyar dolar harcamayı planlıyor.

Teksas’taki ilerlemeye ve hırsa rağmen Tesla, Cybertruck’ın seri üretimine başlama planlarını 2023’e erteledi. Semi ve yenilenen Roadster hala geliştirme aşamasındadır.

Şirket şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın çoğunda akülü elektrikli araç satışlarına hakim. Ancak rakiplerin kendi tamamen elektrikli modellerini piyasaya sürmesiyle Tesla’nın genel pazar payını kaybetmesi bekleniyor.

Örneğin Toyota, yatırımcılara 2030 yılına kadar 30 adet pille çalışan elektrikli araç inşa etmek için 35 milyar dolar yatırım yapacağını söyledi. Rivian kısa süre önce elektrikli kamyonetlerini ve SUV’larını göndermeye başladı. Ford Motors, 200.000 sipariş aldıktan sonra F-150 Lightning elektrikli kamyoneti için rezervasyonunu iptal etti.

Tesla’nın satışlarının, kısmen iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik küresel çabaların etkisiyle, elektrikli araçlara yönelik genel talep doğrultusunda büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Alix Partners, 2030 yılına kadar dünya çapında satılan yeni arabaların yaklaşık %24’ünün tamamen elektrikli olacağını tahmin ediyor.