The Graph Nedir? (GRT)

The Graph Nedir? (GRT)

The Graph, Ethereum ile başlayarak blok zincirlerinden veri indekslemek ve sorgulamak için merkezi olmayan bir protokoldür. Doğrudan sorgulanması zor olan verileri sorgulamayı mümkün kılar.

The Graph protokolü, farklı blok zinciri ağları ve merkezi olmayan uygulamalar (dApp) arasındaki orta katmandır. Normalde, uygulamalar oluştururken, Blockchain ağı ve kullanıcıları ile etkileşime giren ön uç ve akıllı sözleşmeler vardır.

The Graph, Ethereum (ETH) üzerinde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmayı kolaylaştırır. Protokol, yazılım geliştiricilerin yüksek depolama ve geliştirme maliyetlerinden kaçınmasını sağlar.

The Graph Nedir?
Kaynak: TheGraph.com

The Graph, alt grafikler aracılığıyla Ethereum’da merkezi olmayan endekslerin oluşturulmasını sağladı. Ayrıca Grt kullanıcılarının Ethereum’daki dizin araçlarına erişmesine izin verir. Protokol sayesinde akıllı sözleşmeler düzenlenir ve ön uç katmanla yalnızca yazılım geliştiriciler ilgilenir.

GRT protokolünün ilk ana katmanı indeksleyicilerden oluşur. Bu katman, dizinlerdeki aramalardan ve işlemlerden sorumludur. Ve sonuç olarak, protokolün en gelişmiş katmanıdır.

The Graph, alt grafikler aracılığıyla Ethereum’da merkezi olmayan endekslerin oluşturulmasını sağladı. Ayrıca GRT kullanıcılarının Ethereum’daki dizin araçlarına erişmesine izin verir. Protokol sayesinde akıllı sözleşmeler düzenlenir ve ön uç katmanla yalnızca yazılım geliştiriciler ilgilenir.

GRT protokolünün ilk ana katmanı indeksleyicilerden oluşur. Bu katman, dizinlerdeki aramalardan ve işlemlerden sorumludur. Ve sonuç olarak, protokolün en gelişmiş katmanıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, The Graph blockchain için Google gibidir. Geliştiricilerin, yalnızca daps’lerinde veri besleyebilmek için tamamen farklı bir platform geliştirmeleri gerekmez. Protokol bunu onlar için yapabilir, Google üzerinden bir şey ararken yaptığınıza tamamen benzer bir sorgu yapmaları yeterlidir.

The Graph Nasıl Çalışır?

The Graph, Ethereum katmanının üstüne bir katman oluşturmuş ve yazılım geliştiricilerin kullanıcılar hakkında verimli ve hızlı bir şekilde bilgi almasına olanak tanımıştır. Alt grafikler, verileri okurken Ethereum’un JSON-RPC API’leri ile etkileşime girer ve alt grafik özelliklerine sahip mutasyonlar, blok zinciri ağına yazmayı kolaylaştırır.

Yazılım geliştiriciler de indeksleme veri tabanlarını kullanmadıklarından, blok zinciri ağından kolayca veri çekebilirler, böylece uygulamalar kullanıcılar için daha hızlı yüklenir. Ek olarak açık kaynak olarak sunulan alt grafikler, tek güvenilir kaynak veri projelerinin oluşturulmasına izin verir.

The Graph Hangi Problemi Çözer?

The Graph, blok zinciri ağı ve uygulamaları arasında veri çekme sorununu çözer. Bu çözüm, merkezi olmayan dizin oluşturma ve veri çıkarma işlemlerinin sıralanmasıyla çözüldü. Çözdükleri ikinci sorun ise kolay, ucuz ve güvenli API’lerin kullanımına izin vermeleridir. Özellikle veri alanında önde gelen merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları, Graph’ın çözümleri olan AAVE, Aragon, Balancer, Synthetix ve Uniswap (UNI) kullanır.