Toyota 10 Yılda 30 Elektrikli Araç Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Toyota 10 Yılda 30 Elektrikli Araç Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Toyota başkanı Akio Toyoda, salı günü düzenlenen bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor’un, 2030 yılına kadar 30 elektrikli araç modelini piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Toyota 10 Yılda Elektrikli Araç Üretimi İçin Yatırımları Artıracak

Akio Toyoda yaptığı açıklamada, “2030 yılına kadar 30 elektrikli araç modelini piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Elektrikli araç satışlarımızın 2030 yılına kadar 3,5 milyon adede ulaşmasını bekliyoruz. Toyota, 2035 yılına kadar işletmeleri için karbon nötrlüğü sağlamayı taahhüt ediyor” denildi.

Toyota başkanı Akio, “elektrikli araçlar için pil geliştirmeye yönelik yatırımını 1,5’ten 2 trilyon yen’e (13,2’den 17,6 milyar dolara) çıkaracağını” söyledi.

Otomobil üreticisinin ilk elektrikli aracı Toyota bZ4X crossover’ın satışlarının, Japonya, Kuzey Amerika, Çin ve Avrupa dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde 2022’nin ortalarında başlaması bekleniyor. Artık otomobil üreticisinin model yelpazesinde elektrikli araçları yok. Şirket birçok hibrit ve Mirai hidrojen arabası sunuyor, ancak bu model pratikte talep görmüyor.

Japon hükümeti, diğer şeylerin yanı sıra, 2030’ların ortalarına kadar tüm benzinli ve dizel araçların üretimini aşamalı olarak durdurmayı hedefleyen, sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik yeni bir planı geçen yılın sonunda onayladı. Belge, konut inşaatı, hidrojen enerjisinin geliştirilmesi vb. gibi toplam 14 sektörü etkiliyor. Japon hükümetine göre, benimsenen kalkınma stratejisi nihayetinde ülke ekonomisini canlandırmalı ve 2030 yılına kadar yaklaşık 900 milyar dolarlık bir ekonomik etki yaratmalıdır.

ABD Toptan Satışlarda Rekor Kırdı

ABD Çalışma Bakanlığı, toptan satış fiyatlarının rekor düzeyde en yüksek oranda arttığını ve bunun enflasyonist baskıların ekonomiyi rahatsız etmeye devam ettiğinin son işareti olduğunu söyledi.ÜFE, Kasım ayındaki %0.8'lik artışın ardından önceki 12 ayda %9.6 arttı. FactSet'e göre ekonomistler %9,2'lik bir kazanç bekliyordu.Gıda

İlgili İçerik