Tron Coin (TRX) Nedir ?

Tron Coin (TRX) Nedir ?

Tron Coin nedir?

Tron coin (TRX), merkezi olmayan bir eğlence ekosisteminin temeli olarak başlatılan bir blok zinciri platformudur. Justin Sun tarafından oluşturulan Tron coin, merkezi olmayan dijital içerik uygulamaları pazarını ve bunları oluşturmayı, dağıtmayı kolaylaştırarak genişletmeye odaklanıyor. 

Tron ana ağı, Haziran 2018’de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri blok zinciri tabanlı bir işletim sistemi haline geldi. Tronix TRX, Tron blok zincirinin tescilli kripto para birimi simgesidir.

Blok zinciri teknolojisinin benimsenmesi kısmen bazı geliştiricilerin tamamen yeni protokoller üzerinde sıfırdan inşa etmeyi öğrenmede karşılaştığı zorluk nedeniyle sınırlıdır. Tron, bu geçişi kolaylaştırmak için tasarlanmıştır ve bu nedenle mevcut platformların merkeziyetçiliğini ve yeni dApp’lerin oluşturulmasını hızlandırır.

tron coin nedir

Tron aslında diğer içerik ağlarının çalıştığı şekilde çalışmak üzere yaratıldı. İçerik oluşturucular içerik üretir ve tüketiciler onu satın alır. Diğer uygulamalar oluşturulabilir ve aynı kaynaklardan yararlanılabilir. TRX’in değeri kısmen Tron ağı içinde kodun yürütülmesine bağlıdır.

Tron, Amazon ve Youtube gibi web tabanlı büyük firmalar da dahil olmak üzere medya altyapısına doğrudan bir meydan okuma olarak oluşturuldu. Sloganı “Web’i Merkezsizleştirmek”

Jay-Z ve Jack White gibi sanatçılar, üçüncü taraf veya sektöre ait içerik dağıtım platformlarıyla rekabet etmek için Tidal gibi kendi hizmetlerini zaten başlattı. Bu arada FCC’nin Net Neutrality’yi ortadan kaldırması, içerik oluşturucular ve distribütörler arasındaki savaşı artırdı.

Bu nedenle proje, BitTorrent, Tether, merkezi olmayan oyun ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm dApp’leri içerecek şekilde genişletildi. 

Tron Coin Özellikleri

  • TRX’in madenciliği yapılmaz. Bunun yerine mükemmel içerik oluşturup tanıtarak kazanılır. Tron, P2P içerik dağıtım modelini daha da sağlamlaştırmak için BitTorrent ile ortaklık kurdu.
  • Tron’un kodu ve teknik incelemesinin birlikte parça parça olduğu söyleniyor. Büyük sanatçılar hırsızlık yapıyor ve bu Tron Vakfı’nın kültürüne aşılanmış gibi görünüyor.
  • Bitcoin çalışma (PoW) sistemi yerine (PoS) sistemini temel alıyor.

Tron Coin Piyasa Değeri

Makale tarihi itibariyle Tron coin 0,85 türk lirası değer aralığında seyretmektedir ve ilk 100 kripto para arasında 26. sırada yer almaktadır. Günümüz itibariyle Piyasa değeri 61,467,187,446.77 milyar türk lirasıdır.