Ukrayna Bitcoin Adaptasyon Planı

Ukrayna Bitcoin Adaptasyon Planı

Birkaç gün önce, 8 Eylül 2021’de Ukrayna Parlamentosu ülkede Bitcoin‘i yasallaştıran ve düzenleyen bir yasa çıkardı. 2020 yılında hazırlanan yasa tasarısı 276 milletvekilinin desteğiyle kabul edildi. Sadece altı milletvekili buna karşı oy kullandı.

Nüfusun, 25 yıl önce bu hafta gerçekleşen bir finansal revizyonda fiat grivnası para biriminin karbovanetlerin yerini almasıyla ortaya çıkan mevcut para sisteminden memnun olmadığı bildirildiği için, Ukrayna makul bir şekilde Bitcoin’in benimsenmesi için doğal bir uyum olabilir.

Ukrayna Bitcoin Planı

Ukrayna, küresel Bitcoin madencilerini çekebilecek çok çeşitli bir enerji karışımına sahiptir. Ülke büyük ölçüde nükleer enerjiye bağımlıdır. Ukrayna şu anda elektriğinin yaklaşık yarısını üreten 15 nükleer reaktöre sahip.

Nükleer reaktörler, şehirlerden uzakta Bitcoin madenciliği tarafından kullanılabilecek harika bir güç kaynağıdır. Ukrayna nükleer tesislerini genişletecek olsaydı, bu gücü sakinlerine geri taşımak için ek elektrik altyapısı inşa etmesine gerek kalmadan bunun yerine üretilen enerji ile basitçe bitcoin madenciliği yapabilir. Devlet daha sonra GSYİH’larını desteklemek için Bitcoin’i elinde tutabilir veya satabilir.

Nükleer enerji, Ukrayna için en kazançlı Bitcoin madenciliği stratejilerinden biri olabilir. Ülke şu anda nükleer hizmetlerinin ve nükleer yakıtının çoğunu Rusya’dan alıyor, ancak Amerikan Westinghouse Electric Company‘den yakıt satın alarak bu bağımlılığı azaltıyor.

Bir ulus devlet Bitcoin madencilik stratejisi ile eşleştirilmiş çeşitli nükleer yakıt kaynaklarına artan güven, Rusya’nın ülke üzerindeki baskıcı etkisini hafifletebilir.

Bukele ve Zelensky’nin birbirleriyle tartışıp görüşmedikleri ve ne ölçüde tartıştıkları belirsizliğini koruyor.

Ukrayna için ileriye dönük makul bir yol, Bitcoin’i yasal ihale olarak mümkün olan en kısa sürede yasallaştırmak ve bunu ve fiat grivnasını birlikte kullanmak ve Bitcoin’i nükleer enerjiyle madencilik yaparak rezervde Bitcoin ile bir hazine oluşturmak için kullanmaktır. Zamanla, ulus baskın para birimi olarak yalnızca Bitcoin’e güvenebilirdi.

Habere göre, City AM, geçen hafta Başkan Zelensky‘nin Ukrayna’nın San Francisco’daki Bitcoin dünya sahnesine gelişini resmen ilan ettiğini bildirdi.

Başkan Zelensky, “Silikon Vadisi’ndeki toplantımız, bilişim sektörünün gelişimi ve Ukrayna’daki yenilikleri tartışmak için harika bir fırsat” dedi.

“Ülkemiz hızla dönüşüyor ve yenilikleri benimsiyor. Geçen yıl boyunca dijital alanda gerçek bir atılım yapmayı başardık.”

Geçen hafta El Salvador, Bitcoin’i yasal ihaleye çıkaran dünyadaki ilk ülke oldu. Dünya bu deneyi izliyor. Bitcoin kullanıcıları ve uluslar rekabet etmeye veya geride kalmaya zorlandıkça Bitcoin’i benimseyecek bir sonraki ülkenin hangisi olacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.