Ukrayna Kripto Para Birimlerini Yasallaştırıyor

Ukrayna Kripto Para Birimlerini Yasallaştırıyor

Ukrayna parlamentosu, yatırım çekmek amacıyla ülke içindeki kripto varlıklarını meşrulaştıran ve düzenleyen bir yasa çıkardı.

Ukrayna Kripto Para Hamlesi

Kripto para birimlerini yasallaştıran bir yasa tasarısı 8 Eylül’de Ukrayna parlamentosunda ikinci okumadan geçti. Şimdiye kadar, kripto para birimleri ve dijital tokenler ne yasal ne de yasaklı bir belirsizlik içindeydi.

Kyivpost‘a göre 276 Ukraynalı milletvekilleri şimdi bir düzenleyici çerçevenin ve daha geniş kabulü için önünü açıyor sanal varlık faturası 3637, oy verdi.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’ndan bir basın yetkilisi Kyiv Post‘a verdiği demeçte, Ukrayna’nın kripto para piyasasını 2022 yılına kadar işletmeler ve yatırımcılar için açmayı planladığını, ancak parlamentonun önce bir dizi yasayı geçirmesi ve önce Vergi Kanunu ile Medeni Kanunu değiştirmesi gerektiğini söyledi.

Yasaya göre, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Ukrayna Ulusal Bankası ve Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, sanal varlık piyasasının ana düzenleyicileridir. Hükümet ayrıca Ukrayna’da bulunan kripto şirketlerine izin verecek başka bir düzenleyici oluşturmak istiyor.

Ukrayna kripto para birimini ve diğer sanal varlıkları düzenleyen yasaları çıkardıktan sonra, bu pazarı daha şeffaf hale getirmek ve ülkeye yatırım çekmek istiyor.

Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na göre, Ukrayna 2022 yılına kadar kripto para piyasasını işletmeler ve yatırımcılar için açmayı planlıyor. Ancak bunun olabilmesi için önce parlamentonun bir dizi yasa geçirmesi ve Vergi Kanunu ile Medeni Kanun’da değişiklik yapması gerekiyor. Habere göre Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı;

Kripto para birimleri Ukraynalılar arasında oldukça popüler. Ülkedeki sanal varlıkların günlük cirosu 37.000$’ı buluyor. Kripto para biriminin yasal ve dolayısıyla daha güvenli hale gelmesi durumunda daha fazla Ukraynalının ona yatırım yapacak.

Halihazırda kripto para birimleri mal veya hizmetler için ödeme olarak kullanılamaz, ancak tüccarlar ve yatırımcılar bunları ülke içindeki borsalarda alıp satabilirler. Yeni yasa, kripto ve Blockchain ile ilgili işletmelerin ülkeye yatırım çekmeyi planlayan Ukrayna’da yasal olarak çalışmasına izin verecek. Hükümet, kripto şirketlerine izin verecek başka bir düzenleyici kurum oluşturmayı planlıyor.