Uluslararası Para Fonu IMF Türkiye’yi Uyardı

Uluslararası Para Fonu IMF Türkiye’yi Uyardı

Uluslararası Para Fonu, Afganistan’daki olası bir mülteci krizinin, mültecilerin Pakistan ve diğer uluslar üzerindeki yükünü artıracağını belirtti.

19 Ekim Salı günü, Uluslararası Para Fonu (IMF), Afganistan’daki olası bir mülteci krizinin, mültecilerin Pakistan ve diğer uluslar üzerindeki yükünü kesinlikle artıracağını ve İslamabad’a yıllık 500 milyon dolarlık bir yük getireceğini belirtti. 

Yaklaşık bir milyon Afgan’ın İran ve Tacikistan gibi komşu ülkeler için savaşın harap ettiği ülkeden kaçabileceğini tahmin ederek Pakistan’ın yılda 500 milyon dolarlık ek bir yüke maruz kalacağını iddia etti. Haber ajansı ANI’nin Samaa TV’ye dayandırdığı habere göre, bu arada Tacikistan ve İran, sırasıyla 100 milyon dolar ve 300 milyon dolarlık yıllık yüke katlanmak zorunda kalacaklar. 

Uluslararası Para Fonu Mülteci Krizine Dikkat Çekiyor

IMF, bölgesel ekonomik görünüm güncellemesinde, Afganistan’ın yardıma bağımlı ekonomisinin “ciddi mali ve ödemeler dengesi zorluklarıyla karşı karşıya” olduğunu kaydetti. 

BM ajansı ayrıca, Afganistan ekonomisinin bu yıl %30’a varan bir düşüş yaşamasının beklendiğini ve bunun komşularını, Türkiye’yi ve Avrupa’yı etkileyecek bir mülteci krizini körüklediğini belirtti. 

Khaama Press’in haberine göre IMF, Afganistan’daki türbülansın bölgeye önemli ekonomik ve güvenlik yayılmaları yaratmasının öngörüldüğünü de vurguladı.

Bu ayın başlarında, Birleşmiş Milletler’in insani yardım kuruluşları ve ortakları, önümüzdeki kış mevsimi öncesinde hayati yardımların dağıtımını artırmaya çalışırken, ülkelere Afganistan’a verdikleri sözleri tutmaları çağrısında bulundu. 

Afganistan, Ağustos ayında Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinden önce bile, dünyanın en kötü insani durumlarından biriyle karşı karşıyaydı ve bu durum şimdi daha da tırmandı. 

UN News tarafından hazırlanan bir rapora göre, geçen ay 10 milyondan fazla savunmasız Afgan’a yardım etmek amacıyla 606 milyon dolarlık bir flaş çağrı başlatıldı, ancak bunun %40’ından azı finanse edildi.