Uniswap Nedir?

Uniswap Nedir?

Uniswap, kullanıcıların likidite havuzlarını finanse etmesine ve gelir elde etmesine olanak tanıyan merkezi olmayan bir borsadır.

Uniswap Nedir?

  1. Uniswap, Ethereum’un en popüler merkezi olmayan borsasıdır.
  2. Kullanıcılar, kripto para ticaretine ek olarak, likidite havuzlarında varlıklarını paylaştırabilir ve yönetim kararlarına oy verebilir.
  3. Borsa, yönetim modeli için UNI belirtecini kullanır.

Uniswap, merkezi olmayan bir borsadır (DEX). Kullanıcıların aşağıdaki resimde gösterildiği gibi basit bir web arayüzünden çeşitli Ethereum tabanlı ERC-20 tokenlerini değiştirmelerine olanak tanır.

Platform, 2018 yılında bir Ethereum geliştiricisi olan Hayden Adams tarafından oluşturuldu . Diğer iki geliştirici, Noah Zinsmeister ve Dan Robinson  da projeye katkıda bulundu.

Uniswap Özellikleri

Bir DEX olarak, Uniswap daha merkezi değildir ve bu nedenle çeşitli nedenlerle diğer birçok borsadan daha esnektir.

Herhangi bir Ethereum tabanlı token ile takas edilebilir: Protokolün bir listeleme süreci yoktur ve listeleme ücreti talep etmez. Bunun yerine, kullanıcılar tokenlerini, hangi coinlerin listelendiğini belirleyen likidite havuzlarında stake eder. Uniswap v2’de likidite sağlayıcıları, ETH’nin kendisini kullanmaya gerek kalmadan herhangi iki ERC-20 tokenini bir ticaret çiftinde birleştirebilir.

Uniswap Nedir?

Tabii ki, her olası ticaret çifti mevcut değildir, ancak Uniswap’ın kapsamı etkileyicidir. CoinGecko’ya göre 2.000’den fazla işlem çifti sunuyor ve diğer tüm borsaları geride bırakıyor .

Fonlar gözetim altında tutulmaz: Uniswap’ın kendisi kullanıcı fonlarını tutmaz; bunun yerine, fonlar tamamen akıllı sözleşmelerle kontrol edilir. Bu sözleşmeler ticaretin her yönünü ele alır. Uniswap’ın fabrika sözleşmesi, her ticaret çiftini ele almak için ayrı sözleşmeler oluştururken, çevre sözleşmeleri sistemi başka şekillerde destekler.

Pratik anlamda bu, her işlem tamamlandıktan sonra fonların hemen kullanıcıların cüzdanlarına yatırıldığı anlamına gelir. Kullanıcı fonlarına el koyabilecek merkezi bir otorite yoktur. Bu aynı zamanda kullanıcıların kimlik (KYC) bilgileri sağlamasına veya bir hesap oluşturmasına gerek olmadığı anlamına gelir.

Bu özelliklerin tümü Kripto Para Borsaları (DEX) arasında yaygındır.

Merkezi sipariş defteri yok: Uniswap, fiyatları belirlemek için bir sipariş defteri kullanmaz. Bunun yerine çeşitli likidite havuzlarında token oranlarına dayalı formüller kullanır. Uniswap v2, zaman içindeki ortalama fiyat verilerini de kullanan oracle’ları kullanır. Bu yaklaşım, daha güvenilir fiyatlar üretmek ve fiyat manipülasyonunu önlemek içindir.

Geliştiriciler Uniswap’ı genişletebilir: Geliştiriciler Uniswap’ı çatalladılar ve SushiSwap , KingSwap ve Zuniswap gibi varyasyonlar oluşturdular.

Ayrıca Uniswap’ın kendisine erişim sağlayan ancak küçük değişikliklerle Uniswapdex.com ve Uniswap.ninja gibi özel arabirimler de oluşturmuşlardır. Son olarak, 1inch gibi değişim toplayıcıları hizmetlerine Uniswap’ı dahil edebilir.

Herkes likidite sağlayabilir: Yatırımcılar, Uniswap likidite havuzlarında jetonlarını stake ederek Uniswap ücretlerinden gelir elde edebilirler . Projeler, ticareti kolaylaştırmak için likidite havuzlarını da finanse edebilir.

Rekabetçi ücretler: DEX, her işlem için %0,3’lük bir ücret alır. Bu ücretler sektör ortalamalarına yakındır. Diğer çoğu kripto borsası işlem başına %0,1 – %1 ücret alır. (Ancak, Ethereum’un gas ücretlerinin ticaret maliyetlerini önemli ölçüde artırabileceğini unutmamak önemlidir; Ethereum geliştiricileri bu sorunu çözdüğünde bu değişecektir.)

UNI Coin Nedir?

Uniswap, 17 Eylül 2020’de UNI adında bir yönetişim tokeni tanıttı. Şirket bir ICO veya başka bir token satışı gerçekleştirmedi; bunun yerine, tokenleri belirli bir yayın planına göre dağıttı.

Gelecekte, kullanıcılar belirli likidite havuzlarında token stake ederek UNI tokenleri de kazanacaklar. Buna likidite madenciliği veya verim çiftçiliği denir.

UNI coinin yönetimde kullanılması amaçlanmıştır. UNI sahipleri, Uniswap geliştirme kararlarını etkileyebilir ve oylayabilir. Ayrıca hibeler, ortaklıklar, likidite madenciliği havuzları ve diğer teklifleri finanse edebilirler. Yakında, Uniswap ekibi artık doğrudan dahil olmayacak ve UNI token sahipleri tüm yönetim kararlarını verecek.

Yatırımcılar, Binance, Bitfinex, Coinbase Pro, Gemini, Huobi, Kucoin ve Uniswap’ın kendisi dahil olmak üzere birçok farklı borsadan UNI tokenleri satın alabilirler. Token, lansmanından sadece haftalar sonra ilk 50 kripto para listesine girerek hızlı bir başarı olduğunu kanıtladı.

Uniswap, potansiyelinin çoğunu zaten teslim etti. Kripto endüstrisindeki en popüler merkezi olmayan borsadır ve çoğu Ethereum yatırımcısı için oldukça uygun bir seçenektir.

Projenin ademi merkeziyetçiliği ve açık yönetişim girişimleri, büyük kripto şirketlerine karşı çıkan Blockchain savunucuları arasında popüler olduğu anlamına geliyor. Son olarak, Uniswap’ın likidite havuzları, varlıklarından gelir elde etmek isteyen yatırımcılar için çekicidir.