USD/TRY: Aşırı Değerli Türk Lirası Zayıflayacak

USD/TRY: Aşırı Değerli Türk Lirası Zayıflayacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indirimine devam etmesiyle Türk lirasında ciddi kayıplar görüldü. Analistlere göre USD/TRY 2021 yılı dördüncü çeyreğinde 9.0500’de görüyorlar. 

USD/TRY 8.95 İle Yeni Rekor

Türk lirası, ABD doları karşısında keskin bir şekilde zayıfladı ve bu da USD/TRY’nin 8.9577 ile yeni bir rekor seviyeye ulaşmasına neden oldu. Liradaki keskin düşüş, TCMB’nin sürpriz faiz indirimine beklenenden daha erken başlama kararıyla tetiklendi. 

FXStreet‘te yer alan habere göre “TCMB, son dönemde politika odağını, Mart’taki %17,8’lik zirveden Ağustos’ta %16,8’e mütevazı bir yavaşlayan çekirdek enflasyona daha fazla ağırlık vermek için değiştirdi. Ancak, manşet enflasyonun zirve yaptığı netleşmeden önce TCMB’nin faiz oranlarını düşürmesi cesur bir hamleydi. Yıllık manşet enflasyon oranı Ağustos’ta daha da artarak %19,25’e yükseldi. Lira için daha az destek sağlayan negatif bölgede manşet enflasyonu ayarladıktan sonra reel politika faizini terk ediyor.” yorumu yapıldı.

Fed’in daha şahin politika güncellemesini hızla takip ettiği için faiz indiriminin zamanlaması da lira üzerindeki aşağı yönlü baskıyı güçlendirdi. Fed, Kasım ayında büyük olasılıkla bir daraltma duyurusu yaparak ve ardından gelecek yılın ortalarında daralma sürecini sona erdirerek QE’yi beklenenden daha hızlı bir şekilde azaltmayı planladığının sinyallerini verdi.

Analize göre “Arz kısıtlamaları nedeniyle enerji fiyatlarında devam eden artış, Türkiye’nin dış dengesi için olumsuz bir gelişmedir. Bu koşullarda aşırı değerlenen liranın daha da zayıflamasını bekliyoruz.” denildi.