Uzmanlar, 2022 Yılında Borsalarda Büyüme Öngörüyor

Uzmanlar, 2022 Yılında Borsalarda Büyüme Öngörüyor

Önümüzdeki altı ay içinde bir düzeltmenin mümkün olduğuna inanan Reuters analistlerinin yaptığı bir ankete göre, küresel hisse senetleri son düşüşlerden toparlanacak ve gelecek yıl boyunca yükselecek, ancak bu yıldan daha ılımlı bir hızda olacak.

Ancak bazıları, kısa vadede güvenli varlıklara geçişin ve artan oynaklığın piyasaları daha zor bir duruma sokabileceğine inanıyor.

Ajansın anket katılımcılarının çoğu, büyük pazarlarda bir düzeltme olasılığını kabul ediyor.

Federal Rezerv Sistemi başkanı Jerome Powell’ın düzenleyicinin varlık alım programını azaltma konusunu görüşeceği yönündeki açıklamaları, riskli yatırım ürünlerine yardımcı olmadı.

Borsalarda Büyüme Ilımlı Şekilde Gerçekleşecek

JPMorgan Securities’in ABD hisse senedi stratejisti ve küresel nicel araştırma başkanı Dubravko Lakos-Bujas, “Geleceğe baktığımızda, daha ılımlı da olsa hala pazar büyümesini görüyoruz. Özellikle pandemi kötüleşirse, tahminlerimiz için önemli bir risk, merkez bankası politikasında beklenmeyen bir değişikliktir” dedi.

15 Kasım – 1 Aralık tarihleri ​​arasında dünya çapında 150’den fazla borsa analistinin katıldığı geniş bir anket, çoğu endeksin mevcut düşüş trendinden toparlandığını ve 2022’nin sonunda yeni zirvelere ulaşacağını gösterdi.

Gelir ve ekonomik büyümenin yönlendirdiği temel S&P 500, rallisini bu yıl uzatacak ve 2022’ye kadar %7,5 artarak 4.910’a ulaşacağı öngörülüyor.

Pan-Avrupa STOXX 600 endeksinin Temmuz ayına kadar %7 artarak 500 puana ulaşması bekleniyor.

Hindistan BSE Sensex’in yakın vadede düşmesi bekleniyor, ancak mevcut kayıplarını telafi edecek ve gelecek yılın sonuna kadar zirve yapması bekleniyor.

Sağlam kurumsal tahminlerle desteklenen Nikkei’nin Haziran 2022’ye kadar mevcut seviyesinden yaklaşık %11 artarak 31k’ye ulaşması bekleniyor.

Önümüzdeki altı ay içinde büyük pazarlardaki kurumsal kazanç tahminleri sorulduğunda, ankete katılanların %85’inden fazlası durumun iyileşmesini beklediklerini söyledi.

Credit Suisse’in küresel baş stratejisti Philippe Lisibach, “2022’de kazançların küresel öz sermaye getirilerinin önemli bir itici gücü olacağına inanıyoruz. Bu yılki çift haneli getiriye kıyasla 2022’de güçlü tek haneli özkaynak getirisi bekliyoruz” dedi.

Barclays Gelecek Yıl İçin Petrol Fiyatı Tahminini Yükseltti

Barclays, ham petrol stoklarında daha hızlı bir düşüş ve gelecek yılki petrol fazlalığını dengelemek amacıyla arza temkinli bir yanıt beklediği için 2022 petrol fiyatı tahminini yükseltti.Barclays Petrol Fiyatı Tahminini YükselttiBanka, 2022 için ortalama fiyat tahminini varil başına 77 dolardan 80 dolara yükseltti.

İlgili İçerik