Verimlilik Yatırımcıları Enflasyondan Kurtabilir

Verimlilik Yatırımcıları Enflasyondan Kurtabilir
  1. Şirketler yine sermaye mallarına harcama yapıyor ama işe yarayacak mı?
  2. Enflasyona verimlilik ile çözüm bulunabilir mi?
  3. Makinelere yatırım yapılmalı mı?

Emek Artık Ucuz Değil

Temel durum, şirketlerin yeniden yatırım yapması ve daha yüksek sermaye harcamalarının hızla üretkenlikte bir artışa dönüşmesidir. Son iki döngüde harcamaları engelleyen ters rüzgarlar (dot-com fazlalığının ardından dikkatli olun ve 2008 mali krizinden sonra kredi eksikliği) ortadan kalktı. Şirketlerin yatırım yapmak için güçlü bir teşviki var, çünkü ücretler hızla artıyor ve firmalar işe almada zorluklar bildiriyor.

Basitçe söylemek gerekirse: Makinelere yatırım yapmak mantıklı.

Sermaye malları için yeni siparişlere ilişkin veriler, geçen yıl keskin bir şekilde düşen uçucu uçak siparişleri hariç, durgunluk sırasında normalden çok daha küçük bir düşüşün ardından Covid-19’dan toparlanmanın gerçekleşmesiyle büyük bir artış gösteriyor. Uçak ve askeri harcamalar (ordu üretkenliğe yardımcı olmuyor) hariç yeni siparişler, Haziran ayında nominal olarak rekor düzeydeki en yüksek seviyelerine ulaştı.

S&P Global, aynı modelin dünyanın çoğunda geçerli olduğunu söylüyor ve 2021’in bir önceki ekonomik döngünün zirvesi olan 2007’den bu yana küresel sermaye harcamalarında en büyük artışa sahip olacağını tahmin ediyor.

Pantheon Macro economics baş ekonomisti Ian Shepherdson, ABD sermaye harcamalarının son ekonomik döngüde önceki eğiliminin önemli ölçüde altına düştüğüne ve şirketlerin pandemi tarafından vurulmadan önce zaten yapmaya başladıkları bir şeyi yakalamaları gerektiğine dikkat çekiyor.

Ian Shepherdson; “Yapılması gereken tonlarca şey var çünkü son döngüde gerçek bir birikim oluştu çünkü herkes travma geçirdi” dedi. 

Şirketlerin verimliliği artırmak için eski araç, makine ve bilgisayarları değiştirmenin yanı sıra yeni ekipman ve yazılım satın alması gerekiyor. Küçük bir örnek: Restoranlar, sağlık krizinin teşvikiyle giderek daha fazla elektronik ortamda sipariş alıyor.

Enflasyon İle Topyekün Mücadele

Geçen hafta Federal Rezerv başkan yardımcısı Richard Clarida, kullandığı varsayımsal rakamlar kabaca %3,5 artan ücretler ve %1,5’te üretkenlik olmasına rağmen, artan üretkenliği enflasyonun geçici olacağını düşünmenin bir nedeni olarak gösterdi. Hem ortalama hem de medyan ücretler şu anda %4’ün üzerinde çalışıyor, bu nedenle enflasyonu kontrol altında tutmak için üretkenliğin yılda %2’ye çıkması gerekecek.

Biden yönetiminin 1 trilyon dolarlık azaltılmış altyapı yatırımı planından ve Avrupa Komisyonu’nun 800 milyar Euro’luk (930 milyar dolar) yatırım programından , üretkenliğe daha fazla destek gelebilir .

Uluslararası Para Fonu, uzaktan çalışma ve artan elektronik ödeme ve otomasyon kullanımı sayesinde pandeminin zorunlu kıldığı değişimin üretkenliğe de yardımcı olacağını umuyor.