Volkswagen Elektrikli Araba Pazarında Lider Olmayı Amaçlıyor

Volkswagen Elektrikli Araba Pazarında Lider Olmayı Amaçlıyor

Volkswagen, enerji bölümündeki personeli iki katına çıkarmayı, gelecek yıl yeni ödeme teknolojisini kullanıma sunmayı ve elektrikli araç (EV) pazarı için önemli bir savaş alanında Tesla’yı geçmek için daha fazla ittifak kurmayı planlıyor.

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi, elektrikli araçlar için yeterince yüksek güçlü şarj cihazı bulunduğundan emin olarak, pil ömrü konusunda endişe duyan sürücüleri fosil yakıtlı araçlarını temelli olarak bırakabileceklerine ikna etmeyi umuyor.

Volkswagen Elektrikli Araba Üretimi İçin Yeni Birim Oluşturdu

Elektrikle ilgili emellerini vurgulayan Volkswagen, otomobil üreticisinin Tesla ile rekabet edebilmek için iyi bir şekle girmesine yardımcı olmak için yaklaşık yirmi yıldır Alman enerji şirketleri RWE ve Innogy’de çalışan eski usta Elke Temme’yi bünyesine kattı.

Volkswagen Elektrikli Araba Üretimi İçin Yeni Birim Oluşturdu

Elke Temme, 1 Ocak 2021’de Volkswagen Group Components’ta yeni oluşturulan Şarj ve Enerji iş alanının yönetimini devraldı. Bu alanın sorumlulukları, tüm markalar genelinde enerji, şarj hizmetleri, şarj ekipmanı ve şarj altyapısı alanlarındaki mevcut Grup faaliyetlerinin bir havuzda toplanması ve yönetilmesini içeriyor.

53 yaşındaki Temme, Ocak ayından bu yana bu pozisyonda, otomobil üreticisinin elektrik üretmek, müşterilerin arabalarını evde ve yolda şarj etmelerini sağlamak ve gerekli miktarda elektriği satmak gibi çeşitli enerji operasyonlarını bir araya getirmekle görevlendirildi.

Bu, daha fazla personel gerektirecek ve Temme, Volkswagen’in Elli olarak bilinen Avrupa enerji bölümündeki personeli 2022’de yaklaşık 300’e iki katına çıkarmayı planladığını ve bu yıl zaten üç katına çıkmayı planladığını söyledi.

Elke Temme, “Her zaman hemen kârlı olması gerekmeyen devasa büyüme alanlarına yatırım yapıyoruz. Bu yatırımları her zaman grup stratejimizin genel bağlamında görüyoruz. Bu yüzden kapsamlı bir altyapı oluşturmak çok önemli.” dedi. 

Temme bütçesini tartışmayı reddetti, ancak Tesla hayranı Herbert Diess liderliğindeki Volkswagen’in, Tesla’nın Powerwall’ına benzer ev tipi pil sistemleri de satan birim için yatırım taleplerini onayladığını söyledi.

Volkswagen Elektrikli Araba Üretimine 35 Milyar Euro Harcamayı Planlıyor

Bir Reuters analizine göre Volkswagen, 2030 yılına kadar elektrikli araç ve batarya yatırım planları ile açık farkla dünya lideri ve 2025 yılına kadar bataryalı elektrikli araçlara 35 milyar euro harcamayı planlıyor.

Ancak, birçok analistin seri üretim elektrikli otomobiller için kritik olduğunu söylediği hızlı şarj ağları söz konusu olduğunda, VW’nin yetişmesi gerekecek.

Volkswagen Elektrikli Araba Üretimine 35 Milyar Euro Harcamayı Planlıyor

Tesla, yıllardır yüksek performanslı süper şarj cihazları üretiyor ve 15 dakikada 200 km hızlanabilen yaklaşık 30.000 hızlı şarj cihazından oluşan küresel bir ağa sahip.

Şirket, Ekim ayında kendi ağının son 18 ayda ikiye katlandığını ve önümüzdeki iki yıl içinde üç katına çıkacağını söyledi.

Bu arada Volkswagen, hızlı şarj ağının, şirketin Tesla’nın küresel elektrikli araç pazar lideri olarak yerini almayı hedeflediği 2025 yılına kadar, Avrupa’da 18.000, Çin’de 17.000 ve Kuzey’de 10 bin elektrikli araç dolum istasyonundan yaklaşık dört katına çıkarak 45.000’e ulaşmasını bekliyor.

Mart ayında Volkswagen, kıta genelinde benzin istasyonları ağını genişleterek 400 milyon avro harcamayı planladığını söyledi.

Ancak bu, Avrupa Birliği’nin kıtanın yakıt ikmali altyapısını genişletmek için her yıl 2040’a kadar gerekli olduğunu düşündüğü 5 milyar Euro’ya kıyasla kovada bir düşüş ve bu, kamu hizmetleri ve hükümetler üzerindeki baskıyı artırıyor.

Avrupa’da Volkswagen Grubu, rakip otomobil üreticileri BMW, Mercedes-Benz Daimler, Ford ve Hyundai ile birlikte Avrupa elektrikli yakıt ikmali şirketi Ionity’nin hissedarıdır.

Elektrikli Araç Altyapısı İçin İşbirliği Devam Ediyor

Volkswagen ayrıca coğrafi boşlukları doldurmak ve EV altyapısı için finansmanın sektörler arasında nasıl bölünebileceğine dair bir plan oluşturmak için İtalya’dan Enel, Britanya’dan BP ve İspanya’dan Iberdrola gibi enerji şirketleriyle işbirliği yaptı.

Elke Temme, “Ürün ortaklıkları ve ortak girişimlerden birleşme ve satın almalara kadar çeşitli modeller mümkün” dedi.

Tesla, elektrikli araçlar söz konusu olduğunda sadece araba satmanın artık işe yaramadığını çoktan gösterdi. Şirket, müşterilere arabalardan pillere ve güneş panellerine kadar her şeyi sunan ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki belirli eyaletlerde elektrik satan bir model uyguladı.

Volkswagen artık elektrikli araç veya plug-in hibrit kullanan perakende müşterilerine elektrik satıyor. Temme, VW olmayan müşterilere sunulan bir tarifenin Temmuz ayında piyasaya sürülmesinden bu yana 10.000’den fazla müşteriyi çektiğini söyledi.

VW’nin hızlı şarj cihazlarını, Hollanda’daki bir pilot program hariç, şimdiye kadar Tesla sürücüsüne özel benzin istasyonu ağını koruyan Tesla’nın aksine tüm elektrikli otomobil sürücülerine sunmayı planladığını söyledi.

Tesla’dan Farklıyız

Elke Temme, “Şarj altyapısını dağıtma konusunda Tesla’dan farklı bir yaklaşım izliyoruz. Açık, ayrımcı olmayan bir ücretlendirme ağına ihtiyacımız var ve teklifimizi daha kullanışlı, basit ve çekici hale getirmek için hizmetlerimizi geliştireceğiz.” dedi. 

Volkswagen, açık kaynak yaklaşımının, elektrikli araçlarının alıcılarının, Avrupa genelinde farklı tedarikçilerden farklı ücretlendirme oranlarıyla 250.000’den fazla mevcut kamu şarj noktasında şarj edebileceği anlamına geldiğini söylüyor.

Sorun şu ki, şarj protokolleri ve ödeme yöntemleri sağlayıcıdan sağlayıcıya değişebilir ve bu da elektrikli bir araca yakıt ikmali yapmayı zaman alıcı ve dağınık bir iş haline getirebilir.

Volkswagen, süreci daha sorunsuz hale getirmek için 2022’nin ilk çeyreğinden itibaren Avrupa’da Tak ve Şarj teknolojisini tanıtmayı planlıyor.

Araç, benzin istasyonlarında araç bir şarj fişine bağlandığında, sahibinin ödeme bilgilerini saklayacak ve temassız ödeme yapacaktır.

Bunlar yerleşik otomobil üreticileri için yeni zorluklar olsa da, Fukushima felaketinin ardından Alman kamu kuruluşlarının nükleer enerjiden keskin bir şekilde uzaklaşmasına tanık olan Temme, bunların üstesinden gelinebileceğine inanıyor.

Elke Temme son olarak, “Tesisler kendilerini yeniden icat etmeli ve nükleer enerji ve kömürden yenilenebilir enerjiye geçmeli. Volkswagen de dahil olmak üzere otomotiv endüstrisinde, şimdiki soru, odağın sürekli olarak geleneksel araçlardan sürdürülebilir mobiliteye nasıl kaydırılacağıdır.” dedi.