YouTube Tüm Aşı Karşıtı İçerikleri Engelliyor

YouTube Tüm Aşı Karşıtı İçerikleri Engelliyor

YouTube, Çarşamba günkü bir blog yazısında, COVID aşıları hakkındaki yanlış bilgi yasağının ötesine geçerek tüm aşı karşıtı içeriği engelleyecek ve diğer onaylanmış aşılar hakkında yanlış bilgiler içeren içeriği de içerecek. 

YouTube‘da izin verilmeyen içeriklere örnek olarak, grip aşısının kısırlığa neden olduğu ve YouTube’un politikalarına göre kızamık, kabakulak ve kızamıkçıktan koruyan MMR aşısının otizme neden olabileceği iddiaları yer alıyor. 

Youtube Aşı Karşıtı Aktivist Kanalını Yasakladı

Bir YouTube sözcüsü, Alphabet Inc‘e ait çevrimiçi video şirketinin, Robert F. Kennedy Jr. ve Joseph Mercola da dahil olmak üzere birçok önde gelen aşı karşıtı aktivistle ilişkili kanalları da yasakladığını söyledi. 

Mercola’nın web sitesi için bir basın e-postasında yapılan açıklamada, “Dünya çapında birleştik, korku içinde yaşamayacağız, birlikte duracağız ve özgürlüklerimizi geri getireceğiz” dedi. Kennedy, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. 

Hareketler, YouTube ve Facebook Inc. ve Twitter Inc. gibi diğer teknoloji devleri, sitelerinde yanlış sağlık bilgilerinin yayılmasını durdurmak için yeterince çaba göstermedikleri için eleştirildiklerinde geldi. 

Ancak YouTube, yanlış bilgilendirme konusunda daha sert bir duruş sergilese de, dünya çapında tepkilerle karşı karşıya. Salı günü, Rus devlet destekli yayıncı RT’nin Almanca kanalları, şirket, kanalların COVID-19 yanlış bilgilendirme politikasını ihlal ettiğini söylediği için YouTube’dan silindi. 

Rusya Çarşamba günü bu hareketi “benzeri görülmemiş bilgi saldırganlığı” olarak nitelendirdi ve YouTube’u engellemekle tehdit etti.